Bottles, Jars and Jugs
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Nalgene™ HDPE Heavy-Duty Bottles with Closure: Lab Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store and ship liquids or dry chemicals with these large, thick-walled bottles with wide mouths specially designed for extra-rugged use.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Heavy-Duty Bottles |
| Product Type | Heavy-duty Bottle |
| Mouth | Wide |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Natural |
| Closure Liner | Unlined |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Closure (Assembled) |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Valved Outlet Reservoir Bottles with Tubulation
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With detachable, quick-release connector
| Includes | Bottom hose outlet |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer Tubing | 6 mm |
| Product Type | Reservoir Bottle |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Designed to store and discharge liquids via a bottom valve outlet |
| Diameter (English) Outer Tubing | 0.25 in. |
DWK Life Sciences Wheaton™ Clear Safety-Coated Narrow Mouth Bottles with PE Cone LPDE-Lined Black Phenolic Cap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Safety coated bottles with PE Cone LDPE lined cap
Corning™ Expanded Surface Polystyrene Roller Bottle with Easy Grip Vent Cap
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
One piece seamless construction
DWK Life Sciences Wheaton™ Safety-Coated Bottles with PTFE Faced Rubber Lined Cap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Create a safe work environment with Wheaton Safety Coated Bottles. If a bottle is accidentally broken, the PVC based plastisol coating on the outside of bottle retains the contents long enough for proper disposal.
| Height (Metric) | 172 mm |
|---|---|
| Diameter (English) | 2.9 in. |
| Closure Size | 28-400 mm |
| Capacity (English) | 16 oz. |
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| Material | Glass |
| Closure Material | Phenolic |
| Product Type | Safety-coated Bottle |
| Capacity | 16 oz., 500mL |
| Diameter (Metric) | 76 mm |
| Closure Liner | PTFE/Polyethylene |
| Certifications/Compliance | USP Type III |
| Closure Color | Black |
| Coating | Plastisol |
| Closure Type | Screw Cap |
| Height (English) | 6.7 in. |
Gosselin™ PET Octagonal Bottles
Provides lightweight, break-resistant storage in the laboratory. Gosselin™ PET Octagonal Bottles are manufactured from polyethylene terephthalate resin.
| Shape | Octagonal |
|---|---|
| Color | Natural |
| Material | PET |
| Closure Color | Natural |
| Closure Type | Tamper-evident Screw Cap |
| Closure Material | HDPE |
| Closure Included | Yes |
DWK Life Sciences Wheaton™ Amber Glass Reagent Bottle with Ground Glass Stopper
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for shelf storage
| Mouth | Narrow |
|---|---|
| Color | Amber |
| Material | Glass |
| Closure Color | Amber |
| Closure Material | Borosilicate Glass |
Corning™ PET Storage Bottles, Square with Cap
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Square polyethylene terephthalate (PET) storage bottles are easier to handle, require less space (13-20%) on the shelf and are ideal for mixing, sampling and storage
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Shape | Square |
| Thread Size (Metric) | GL 45 |
| Closure Size | GL 45 |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 37 mm |
| Color | Orange |
| No. per Case | 24/Cs. |
| Quantity | 12 Pk. |
| Material | PET |
| For Use With (Application) | Easier to handle, require less space (13-20%) on the shelf and are ideal for mixing, sampling and storage |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008 |
| Closure Color | Orange |
| No. per Pack | 12/Pk. |
| Diameter (English) Inner Neck | 1.4 in. |
| Closure Type | Plug Seal |
DWK Life Sciences Wheaton™ Clear French Squares without Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Square shape maximizes lab storage space
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | Soda Lime Glass |
| Closure Type | Screw Cap |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Reagent Bottles with Flathead Color-Coded PTFE standard taper Stopper
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Narrow-mouth solution bottle
| Includes | Red PTFE flathead stopper |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Mouth | Narrow |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E438-92, Type I, Class A |
| Closure Material | PTFE |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polysulfone Dilution Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Resist bases, weak acids and all aqueous solutions in applications with our clearest and most accurate dilution bottles.
| Height (Metric) | 152.9 mm |
|---|---|
| Shape | Square |
| Width (English) | 1.75 in. |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Clear |
| Length (English) | 1.75 in. |
| No. per Case | 48 |
| Material | Polysulfone |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Dilution Bottle |
| Mouth | Wide |
| Graduated | No |
| No. per Pack | 12 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
DWK Life Sciences Wheaton™ Amber Wide-Mouth Packers without Closures
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Amber glass for storage of light-sensitive powders
| Color | Amber |
|---|---|
| Closure Type | Screw Cap |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Right-to-Understand FEP Safety Wash Bottles with Globally Harmonized System (GHS) Labeling for Harsh Chemicals
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Prevent chemical accidents in the lab with these FEP Wash Bottles. Bottles labeled following the Globally Harmonized System (GHS).
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Closure Size | 28 mm |
| Capacity (English) | 16 oz. |
| Through the Closure Dispensing | Yes |
| Color | Natural |
| Capacity (Metric) | 500 mL |
| Material | FEP |
| Closure Material | ETFE |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Safety Wash Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | No |
| Closure Color | Natural |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Thermo Scientific™ Nunc™ PETG Roller Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase cell expansion and product yield while eliminating the need to purchase additional production equipment or increase labor.
| Shape | Round |
|---|---|
| Product Type | Roller Bottle |
| Color | Clear |
| Graduated | Yes |
| Material | PETG |
| Closure Type | Quick-Action Ergonomic |
| Closure Included | Yes |
DWK Life Sciences Wheaton™ French Square Bottle, Clear, 1000mL
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wheaton French Square bottles are manufactured from clear USP Type III soda-lime glass.
| Product Type | French Square Bottle |
|---|---|
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 1000 mL |
| Quantity | 12/Case |
| Material | Borosilicate Glass (Type 3) |
| Closure Included | Yes |